Načítavam


Tvoje pripojenie na internet je pomalé. Trpezlivosť prosím...

Vyvrátené mýty o HIV


HIV

Mýty okolo HIV a AIDS predstavujú obrovské nebezpečenstvo pre naše zdravie a šíria sa rovnako rýchlo ako samotný vírus. Je možné, že po prečítaní nasledujúceho článku budeš nemilo prekvapený.

Som monogamný, takže nie som v nebezpečenstve.

Rovnako môžeš byť infikovaný aj od svojho priateľa. Niektoré výskumy dokonca naznačujú viac infikovaných homosexuálnych mužov od ich pravidelných a stálych partnerov, než od mužov na jednu noc.

Chrániť sa pred nákazou môžem iba použitím kondómu.

Toto platilo až do nedávnej doby. Dnes môžeš siahnuť po alternatíve - PrEP. PrEP je tzv. pre-expozičná profylaxia a ide o prevenciu vo forme tabletky. Látky obsiahnuté v tablete zabíjajú vírus ešte pred jeho rozšírením a usadením sa v tele. PrEP môžeš užívať aj pravidelne na ochranu. Ide o veľmi efektívne riešenie, avšak neochráni ťa pred inými pohlavnými chorobami, ktoré sú častokrát veľmi bolestivé a ťažko liečiteľné. Kondómy zostávajú aj naďalej najdostupnejšou a najlepšou ochranou.

Lesbičky sa nemôžu vzájomne infikovať HIV.

V zásade ide iba o ďalší mýtus. Lesbičky sa môžu vzájomne infikovať vírusom HIV, ale riziko je tu naozaj malé. Medzi rizikové faktory patria napríklad vaginálne, či iné telové tekutiny, krv počas menštruácie atď.

Pokiaľ som aktív je všetko v poriadku.

Nie je tomu celkom tak. Homosexuálne orientovaní muži, ktorí sú pasívni (nechávajú sa sexuálne uspokojiť od iného muža análnym stykom) predstavujú sedemkrát väčšiu pravdepodobnosť infikovania sa vírusom HIV, ako muži, ktorí sú aktívni (tí, ktorí sexuálne uspokojujú pasívnych jedincov). Na druhej strane, každý nechránený análny sex predstavuje veľké riziko!

Sex s HIV pozitívnym mužom je tá najnebezpečnejšia vec, ktorú môžeš spraviť.

Ak je niekto HIV pozitívny, ale nepozná vírusovú záťaž vo svojom tele a nie je liečený, ide o veľmi vysoké riziko prenosu vírusu ďalej. Ak sa dotyčná osoba pravidelne lieči na vírus HIV, je veľmi nepravdepodobné riziko prenosu.

Neexistuje riziko prenosu HIV z predčasného výtoku semena.

Je pravda, že v predčasnom výtoku semena je malé množstvo vírusu HIV. Pri orálnom sexe je riziko prenosu HIV naozaj malé a ak sa aj stane, že sa ti výtok semena dostane pri orálnom sexe do úst, nie je sa čoho obávať. Oveľa väčšie riziko prenosu HIV z výtoku je pri análnom, či vaginálnom pohlavnom styku.

Infikovať sa vírusom HIV môžeš aj z kaluže krvy, ktorú si našiel na ulici.

HIV je veľmi krehký vírus a mimo tela žije krátko. Avšak je tu jedna veľmi dôležitá výnimka: injekční užívatelia drog, ktorí zdieľajú ihly, majú tendenciu k rýchlemu prenosu vírusu navzájom.

Ak som HIV pozitívny, dostanem AIDS.

Ak je vírus HIV v tele podchytený liečbou včas, je veľmi nepravdepodobné, že by sa z neho vyvinul AIDS.

HIV pozitívny rodičia nemôžu mať bezpečne deti.

Ak ste HIV pozitívny a chcete mať deti, spýtajte sa na možnosti svojho lekára. Vedci našli spôsob, ako mať HIV negatívne dieťa ak sú rodičia pozitívny.

HIV a AIDS sú to isté.

Štúdia vo Veľkej Británii ukázala, že tento mýtus je veľmi rozšírený. HIV je vírus ľudskej imunodeficiencie. Môžeš ho mať v tele po dlhú dobu a neuvedomuješ si to. Neliečený vírus HIV spôsobí AIDS, syndróm získaného zlyhania imunity. To znamená, že tvoj imunitný systém je zničený a choroby, ktoré by si ako zdravý človek hravo zvládol, ťa môžu v prípade AIDS zabiť.

Vyzerá zdravo, takže nemôže byť HIV pozitívny.

Keď si infikovaný vírusom HIV, neznamená to, že musíš vyzerať inak. Dokonca ani odborníci nedokážu povedať, či je niekto HIV pozitívny iba pohľadom na človeka.

Byť HIV pozitívny nepredstavuje žiadne nevýhody.

Škoda, že to nie je pravda. Mnoho ľudí nakazených vírusom HIV čelí diskriminácii. Jeden z troch ľudí nakazených vírusom HIV v Británii sa stretol s diskrimináciou kvôli nej.

Komentáre


Ahoj, kde by sa dalo kupit PrEP ? je to niekte v EU uz legalne? dakujem
Lukas

Nazdar,musis ist na incektologicku kliniku,ambulanciu HIV.V BA je na Kramaroch.
Majo

Hore