Načítavam


Tvoje pripojenie na internet je pomalé. Trpezlivosť prosím...

Počet mužov nakazených HIV na Slovensku stúpa


Počet mužov nakazených HIV na Slovensku stúpa

I keď Slovensko spomedzi ostatných štátov Európskej Únie, patrí k tým s nízkym počtom HIV infikovaných pacientov, ich počet rapídne rastie. V minulom roku sa evidovalo najviac pacientov zaznamenaných za 1 rok a to 86. Z týchto prípadov boli tri diagnostikované u cudzincov, ktorí v ten čas bývali na území SR.

Od začiatku monitorovania (r.1985) sa na Slovensku zaznamenalo 725 prípadov infekcie vírusom HIV. V 595 prípadoch išlo o slovákov a v 53 prípadoch došlo k úmrtiu HIV infikovaných osôb. Väčšina prípadov bola zaznamenaná u mužov, ktorí mali análny sex s mužmi. Najviac HIV infikovaných osôb žije vo väčších mestách. Na prvom mieste sú mestá v Bratislavskom kraji.

HIV infekcia má 3 štádiá. Prvé štádium je označované ako HIV-pozitív. Ide o infekciu, keď je v krvi priamo alebo nepriamo dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív – asociačné ochorenie. Posledné štádium je už AIDS. Obe ochorenia sa nedajú úplne vyliečiť, ale dá sa spomaliť likvidácia imunitného systému liekmi.

Je dôležité sa pri každom pohlavnom styku chrániť kondómom. Buď vždy pripravený a absolvuj pravidelné testovanie, ktoré je pre všetkých dostupné na Slovensku a môžeš ho podstúpiť aj anonymne.

Viac informácii nájdeš na oficiálnej stránke zaoberejúcej sa HIV/AIDS na www.hivaids.sk

Komentáre


Tento článok ešte nikto nekomentoval. Buď prvý!

Hore