Načítavam


Tvoje pripojenie na internet je pomalé. Trpezlivosť prosím...

Mami, som gay!


Mami, som gay!

Situácia, keď sa dieťa zdôverí so svojou sexuálnou orientáciou, je určite šokom pre každého rodiča. Mám sa rodičom priznať? Alebo mám mlčať a tajiť to, že som gay? Verte či nie, starostlivé matky vždy vycítia, keď sa niečo deje s ich dieťaťom. Kedy je ten správny čas povedať to rodičom, súrodencom, alebo najlepšej kamarátke či kamarátovi?

Ak máš najlepšieho kamaráta, kamarátku, ktorým môžeš dôverovať, určite to povec najprv im. Uvidíš, že sa ti uľaví na duši. Poznám ten pocit, keď zistíš, že niečo v tvojom tele alebo duši je ináč, ako u ostatných chalanov. A ty sa to bojíš povedať komukoľvek a už vôbec nie svojej rodine, ktorá by ťa mala podržať ako prvá. Je dobré, keď máš naozajstnú kamarátku, ktorá ťa podrží a podporí v každom prípade. To bol aj môj prípad, keď ma už prestalo baviť potláčať a skrývať pocity a túžby. Povedal som to svojej najlepšej kamarátke a hoci to išlo zo mňa ako z chlpatej deky, nakoniec som sa predsa len odvážil a priznal sa jej so svojím veľkým tajomstvom. Ako každá naozajstná a úprimná kamarátka ma v tej chvíli pochopila, vypočula a stála pri mne vždy, keď som potreboval a to aj dodnes! Kedy je ale tá správna chvíľa, povedať to svojej mamine?

1. Uisti sa, či tvoja mamina práve nerieši nejakú inú stresujúcu situáciu.

Ako každá mamina, určite má toho doma veľa na práci. Postarať sa o teba, tvojích súrodencov, viesť domácnosť a chodiť do práce zároveň. Ak má plné ruky práce napríklad s tvojím mladším bratom, ktorému rastú prvé zúbky, odporúčam ti vyčkať, pokým sa situácia neukľudní.

2. Vyhraďte si istý čas pre seba.

Vezmi maminu napríklad na prechádzku do prírody. Hlavné je, aby ste boli osamote, iba vy dvaja. Budeš mať dosť času a súkromia sa s mamou porozprávať a ona si ťa môže v kľude vypočuť.

3. Opona sa dvíha, je čas výjsť s pravdou von.

Začni rozprávať o sebe, o svojích zážitkoch z posledných dní a pomaly sa snaž prechádzať k danej veci. Bude to ťažké, ale nechoď príliš dlho okolo horúcej kaše.

4. Nevyvolávaj príliš veľké napätie.

Mamine ideš povedať niečo veľmi závažné a dôležité, preto sa snaž ísť na to s mierou a úctou. Povec jej, že ju ľúbiš, že ju máš rád a rešpektuješ, ale musíš jej povedať niečo dôležité.

5. Okamih pravdy.

Napokon jej to všetko vysvetli a povec, že si gay. Buď v pokoji a nerozprávaj depresívnym tónom. Komunikuj spontánne a svojsky.

6. Nechaj svoju maminu stráviť túto skutočnosť.

Daj svojej mame priestor na spracovanie a buď pripravený na širokú škálu reakcií, ktoré môžu nastať. Častokrát nasledujú otázky typu: Je to moja chyba? Čo som spravila zlé vo výchove? Niekedy si myslia dokonca, že je to preto, že ťa niekto v minulosti znásilnil. Upokoj ju a povec jej niečo ako: Nie mami, nie je to ničia vina. Som gay, pretože som gay. Ako lavák je lavák.

7. Diskutuj otvorene a vysvetli jej ako to začalo

Popíš jej, kedy si to zistil a ako. Aké pocity si mal, čím všetkým si si musel prejsť, pokým si sa s tým vyrovnal. Nechoď príliš do detailov.

8. Dovoľ jej prejaviť pocity

Vypočuj si ju a rozprávajte sa o jej vlastných pocitoch. Snaž sa pochopiť jej reakciu. Určite mala nejaké sny, ktoré sa ťa týkali. Napríklad byť na tvojej svadbe, tešiť sa z vnúčat. Toto všetko môže byť stále reálne, ale v celkom inom obraze, než aký si ona predstavovala. Ubezpeč ju, že si a budeš v poriadku a dúfaš, že ona tiež.

Komentáre


Tento článok ešte nikto nekomentoval. Buď prvý!

Hore