Načítavam


Tvoje pripojenie na internet je pomalé. Trpezlivosť prosím...

Homosexuálne páry majú nárok na právnu ochranu


Homosexuálne páry majú nárok na právnu ochranu

Dnes sa vo viacerých médiach objavila správa o tom, že Taliansko porušilo článok 8 podľa Európskeho dohovoru a to právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Párom rovnakého pohlavia by malo poskytnúť nejakú právnu formu a uznanie ich dlhodobého a stabilného partnerstva. Podobná legislatíva však platí podobne ako v Taliansku, tak aj u nás na Slovensku.

Tri homosexuálne páry žalovali na Európskom súde svoju krajinu, Taliansko, že nemajú možnosť, aby ich dlhodobé partnerstvo bolo právne uznané. Európsky súd sa odvolal na dohovor o ochrane ľudských práv a rozhodol v prospech talianskych párov. V tomto dohovore je spomenuté právo na rešpektovanie súkromného aj rodinného života.

Európsky súdny dvor je toho názoru, že právna ochrana pre homosexuálne páry, ktorá je v súčasnej dobe v Taliansku k dispozícii, neposkytla to najdôležitejšie, akési jadro pre dlhotrvajúci, stabilný a záväzný vzťah. Taktiež nebola dostatočne spoľahlivá.

Taliansky premiér Matteo Renzi sa teraz zaviazal, zaviesť zákon o občianskych zväzkov do konca tohto roka. Dočkáme sa nejakej právnej formy uznania pre homosexuálne páry aj u nás na Slovensku?

Komentáre


Tento článok ešte nikto nekomentoval. Buď prvý!

Hore