Načítavam


Tvoje pripojenie na internet je pomalé. Trpezlivosť prosím...

Going West: Dokument o LGBT utečencoch v Európe


Going West: Dokument o LGBT utečencoch v Európe

Česko-slovenský tím mladých filmárov spolupracuje na krátkom dokumentárnom filme o LGBT utečencoch žiadajúcich v Európe o azyl. Ako sme si mohli za posledné mesiace všimnúť, do Strednej Európy prichádzajú tisíce utečencov, medzi ktorými nechýbajú ani homosexuálne orientovaní ľudia. Všetci sú nútení odísť zo svojich domovov dúfajúc, že nájdu pokoj, mier a slobodu.

,,Sme medzinárodný tím filmárov a s vašou pomocou môžeme financovať náš nový projekt,” píšu na internetovej stránke www.indiegogo.com, kde vytvorili kampaň, ktorá by mala pomôcť uskutočniť túto krásnu myšlienku. Okrem kampane majú na sociálnej sieti Facebook spoločnú stránku, kde sa dozviete aktuálne správy o projekte.

,,Príslušné orgány dostali podnet k urýchleniu azylového procesu pre LGBT ľudí a vytvoriť im tak špecifické azylové strediská v mestách ako je Berlín, či Amsterdam. Je to skvelé, ale podľa nás to ani zďaleka nestačí. Veríme, že tí z nás, so sídlom v krajinách, kde sú LGBT ľudia akceptovaní verejnosťou a cítia sa bezpečne, by mali osloviť nových členov a pomáhať vzdelávať verejnosť v tomto smere – a film je tým pravým prostriedkom.

V tomto krátkom dokumente dajú filmári priestor reálnym ľuďom, aby vyjadrili svoje obavy a nádeje na svoj budúci život. Zamerajú sa na ich osobné príbehy a podrobnosti medzi nimi s cieľom nájsť ich spoločnú reč. Jednou z vedľajších tém bude, ako im moderné technológie umožnili útek. Film by mal trvať 30 minút a bude v anglickom jazyku s titulkami. Nakrúcať ho budú 3 dni v Ríme, 4 dni v Berlíne, 4 dni v holandskom meste Utrecht a 5 dní v Prahe.

Masja, gay utečenec zo Sýrie

Masja strávil rok a pol v Istanbule, ktorý bol celkom oslobodzujúcim miestom pre neho, ako sýrskeho gay chalana. Vzhľadom k tomu, že životné podmienky v Istanbule boli biedne a hľadanie práce náročné, zbalil si kufre a odišiel do Európy v nádeji na lepšiu budúcnosť. V súčasnej dobe žije v dočasnom tábore v Utrechte, kde čaká na prijatie do jedného z azylových centier.

Ak nemôžete prispieť finančnou čiastkou na podporu tohoto projektu, zapojiť sa môžete napríklad zdieľaním tohoto článku ďalej. Každá pomoc je vítaná!

Komentáre


Tento článok ešte nikto nekomentoval. Buď prvý!

Hore