Načítavam


Tvoje pripojenie na internet je pomalé. Trpezlivosť prosím...

Gay by mal mať slobodu a možnosť darovať krv


Gay by mal mať slobodu a možnosť darovať krv

Darovať krv niekomu, kto ju naozaj nutne potrebuje, je naozaj šľachetný skutok. Avšak homosexuálni ľudia túto možnosť nemajú. Ethan Spibey je zakladateľom kampane FreedomToDonate – UK, aby gayovia mohli darovať krv. Vraví, že musí konať po tom, čo jeden z jeho príbuzných potreboval veľkú transfúziu krvi.

Nedávne spustenie kampane so sídlom vo Veľkej Británii je vyvrcholením tvrdej práce skupiny mimoriadnych ľudí, ktorých spája spoločná viera, že máme veľký nedostatok krvi a treba s tým niečo robiť. Vo Veľkej Británii sa počet darcov krvi zastavil na 40% za posledných 10 rokov, zatiaľ čo jeden zo štyroch z nás bude potrebovať transfúziu krvi v určitom okamihu života.

,,Pre mňa začalo byť darcovstvo krvi osobné, keď môj dedo podstúpil veľkú operáciu a zachránila ho transfúzia krvi. Súčasné predpisy mi nedovoľujú splatiť priazeň a darovať krv pre niekoho ďalšieho. Preto som sa rozhodol vytvoriť FreedomToDonate.

Kampaň je teraz podporovaná niekoľkými najväčšími LGBT a charitatívnymi organizáciami vo Veľkej Británii. Problém je ten, že ak si gay a mal si sex s iným mužom v posledných 12 mesiacov, nemôžeš darovať krv. Veľké množstvo ľudí teda nemôže darovať krv aj keby chceli.

,,Súčasné predpisy sa datujú do roku 2011. Odhalenie vírusu HIV a iných ochorení prenášaných krvov je v dnešnej dobe vo Veľkej Británii dosť pokročilé a presné. Preto sme toho názoru, že by sa na túto problematiku malo pozrieť znovu.

,,Vyzývame preto preskúmať túto problematiku a vytvoriť ústretovejšiu politiku voči tým, ktorí môžu darovať krv. Prijímame toto rozhodnutie z roku 2011, ktoré bolo vyhodnotené a lekársky potvrdené v tej dobe. Pre vážny nedostatok krvných zásob vo Veľkej Británii, je určite čas pozrieť sa na túto politiku znovu.

,,Veľa krajín po celej Európe má rôzne politiky pre darovanie krvi, preto je veľmi ťažké porovnávať sa s ostatnými krajinami, ktoré majú špecifické pravidlá pre darcovstvo krvi. Pozrime sa však na politiku, aká je v Španielsku, kde sa darcovstvo krvi nevylučuje pre sexualitu.

Jadrom kampane je presadzovať politiku, ktorá je inkluzívna, ale na druhej strane udržiava bezpečnosť krvi, či už ide o mužov, ktorí mali sex s inými mužmi, alebo ľudí, ktorí sú v dnešnej dobe vylúčení pre darcovstvo krvi.

Komentáre


Tento článok ešte nikto nekomentoval. Buď prvý!

Hore