Načítavam


Tvoje pripojenie na internet je pomalé. Trpezlivosť prosím...

Dúhový PRIDE Bratislava 2016


Dúhový PRIDE Bratislava 2016

Dúhový PRIDE Bratislava 2016 sa po ročnej prestávke vracia späť do ulíc hlavného mesta a nadväzuje na kampaň Životné partnerstvo. Tá hovorí jasne: Chceme sa brať! Vážne!

6. ročník tradičného festivalu Dúhový PRIDE Bratislava sa uskutoční 30. júla 2016 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Pestrofarebná prechádzka centrom Starého mesta tak nadviaže na myšlienku obdobných sprievodov po celom svete, keď sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ich podporili v ich túžbe mať rovnaké šance ako ostatní, udržať si zdravie, ísť za svojím šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú.

Organizátori a organizátorky podujatia sa tento rok rozhodli priamo ho prepojiť s kampaňou Životné partnerstvo, ktorá predstavuje platformu slovenských mimovládnych organizácií s cieľom získať podporu verejnosti pre právne uznanie párov rovnakého pohlavia a ich rodín. Platforma chce dosiahnuť, aby sa životné partnerstvo stalo stabilnou súčasťou rodinného práva a bolo dostupné pre všetky páry bez ohľadu na rodovú identitu či sexuálnu orientáciu ľudí, ktorí ich tvoria.

„Základným motívom kampane je zverejňovanie osobných príbehov, ktoré ponúkajú ľuďom na Slovensku možnosť zamyslieť sa a prehodnotiť ich názory na gejov a lesby. Je načase zviditeľniť páry rovnakého pohlavia žijúce medzi nami, vypočuť ich problémy a presadiť riešenia. Prijatím jediného zákona sa môže vytvoriť nový inštitút pre všetky páry, ktoré dnes manželstvo uzavrieť nemôžu, alebo tak z rozličných dôvodov nechcú urobiť. Nikomu to neublíži, ale niektorým to pomôže,“ hovorí jedna z organizátoriek podujatia Natália Tomeková.

Stránka kampane Životné partnerstvo ponúka už v tejto chvíli 7 príbehov párov dvojíc rovnakého pohlavia. Dúhový PRIDE Bratislava 2016 má za cieľ okrem podujatia samotného, sprístupniť tieto príbehy širokej verejnosti, motivovať viac párov rovnakého pohlavia ku otvoreniu sa slovenskej majorite a ukázať, že rodiny dvoch mužov a dvoch žien, či už sú detné alebo bezdetné, prežívajú rovnaké radosti a starosti ako väčšinové rodiny.

Dúhovým PRIDE bude účastníkov a účastníčky sprevádzať moderátor Ludwig Bagin, zahrá skvelá Katka Ščevlíková a kubánsky hurikán Azucar Cubana. Rytmus pochodu povedie zoskupenie bubeníkov Batatimba.

Martin Macko z Iniciatívy Inakosť vysvetľuje, o čom bude Dúhový PRIDE v roku 2016 hovoriť: „Láska zohráva kľúčovú úlohu pre šťastný život ľudí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Gejské a lesbické páry zdieľajú rovnaké hodnoty ako ostatné páry, rovnako si cenia svoje rodiny a pomoc svojim blízkym. Chcú povedať pred zákonom: „toto je človek, ktorého ľúbim“, osláviť to so svojou rodinou a priateľmi, stáť vedľa seba v dobrom i zlom, spoločne zostarnúť a dôstojne dožiť.“

Komentáre


Tento článok ešte nikto nekomentoval. Buď prvý!

Hore